maja 11, 2017

,,A zatem Pani zgubiła mi się kompletnie" - w poszukiwaniu Pani Pragi

 
Franz Kafka (w tytule cytat z utworu ,,Listy do Mileny"), Alfons Mucha, piwo, knedliczki i wspaniałe budownictwo. To jedynie mała część tego co oferuje nam Praga.
 
Czeska Praga jest jednym z tych miejsc na Ziemi do których chce się wracać. Dlaczego? Jest to miasto, które inspiruje, wprowadza w stan zapomnienia i dodaje wiele energii. Przechadzka praskimi uliczkami pozwala na przeniesienie się do innego świata. Świata w którym nie mamy zmartwień, gdzie wszystko jest kolorowe i pełne słońca. I oczywiście nie mówię tutaj o sytuacji, kiedy jesteśmy po absyncie ;). 
 
Spacerując ulicami Pragi nie sposób było nie zauważyć pięknej architektury. Każda z dzielnic tego malowniczego miasta jest spójna i jednocześnie posiada własny charakter.
 
 
 
 
Jedna z synagog w żydowskiej dzielnicy (Josefov)

 

Fragment ogrodów Senatu

Hradczany - królewska dzielnica Pragi


 

 
Dzielnice Pragi są warte uwagi t.j.: Stare Miasto. Nowe Miasto, Mala Strana, Hradczany, Josefov. Na początku polecam zwiedzanie miasta z zewnątrz i pieszo.
 
 

 
Wzgórze Petrin z wierzą widokową. Miejsce pełne zieleni i wspaniałych widoków (sąsiedztwo Hradczan).
 
Nasza wizyta w Pradze trwała trzy dni...zdecydowanie za krótko! Jednak tych kilka dni zachęciło mnie do kolejnych odwiedzin.
 
 

Most Karola - wizytówka Pragi

 
 
 
 
 
 
pomnik Franza Kafki 
  
Miejscem, które jest dla mnie MUST HAVE jeżeli chodzi o zwiedzanie Pragi to w pełni interaktywne Muzeum Franza Kafki. Miejsce, gdzie wszystkiego możesz dotknąć, spróbować i wiele się dowiedzieć. Moim zdaniem idealnie odzwierciedla twórczość samego pisarza.
 
 
 

 
 
 
 
 Oczywiście będąc w Czechach nie można zapomnieć o wypiciu wspaniałego piwa i zjedzeniu popularnych knedliczków. O tym co i gdzie warto zjeść napiszę w kolejnym poście.
 

  ,,
...
ten most karola
w niebie się kończy
na grzbiecie kaczek
cud pływający
...
"
- Jerzy    Harasymowicz
 na karlowym moście
(fragm.)
 
 
Może Ty byłeś/byłaś w Pradze i chcesz się podzielić swoimi wrażeniami i miejscami, które warto zobaczyć?
Zachęcam do komentowania i dyskutowania :D
 
 

1 komentarz:

Copyright © 2016 DayHeyHey , Blogger